Vabakutseline sisukirjutaja – sinu uus amet?

Mida tähendab ‘vabakutseline’?

Vabakutseline.

Ma tean küll mida sa mõtled.

“Nälgiv loomeinimene, kes nimetab end professionaaliks. Ootab oma hiilguse päeva, kui see ükskord saabuma peaks. Aga see ei saabu. Vabakutseline tähendab ebastabiilsust ja ebakindlust. Põhimõtteliselt kõike, millele võib eesliite ‘eba’ ette panna.”

Kohati võib sellel mõttel isegi tõepõhi all olla.

Kohati.

Vabakutseline, mistahes professionaalse ameti ees, tähendab seda, et sa saad täpselt nii palju, kui sa oled valmis panustama. Kui sa loodad pudrumägedele ja piimajõgedele, ilma suurema omapoolse pingutuseta, võib peost suhu elu tõepoolest sinu argipäevaks saada.

Vabakutseline sisukirjutaja

Vabakutseline sisukirjutaja(freelance copywriter) on professionaalne kirjutaja, kes teeb oma tööd lepingu või arve alusel. Ta ei ole palgaline sisukirjutaja. Iga kirjatöö valmides esitab ta tellijale arve.

Vabakutseline sisukirjutaja on iseenda ülemus. Lähenedes strateegiliselt on vabakutselisena enam kui võimalik luua enesele tulus karjäär. Nälgiv kunstnikuhing võib tagumisse ritta platsi võtta. Vabakutselise sisukirjutajana saad sa teha mõlemat – olla loominguline ja maksta arveid. Kõhu saab ka täis. Kuid ainult siis, kui sa endale teadvustad – sinu äri käekäik on sinu enda teha.

Tunne ennast ja loo oma strateegia

Kirjutan sulle siia hulga küsimusi. Mõtle need küsimused enda jaoks läbi. Vasta nendele. Õpi nende küsimustega ennast tundma ja loo oma strateegia, mis aitab sul oma positsiooni tööturul määrata, parendada, klientidega suhelda ja tööd leida.

Mis on su kogemused kirjutajana?

Kas sa oled varem kirjutanud? Mida sa oled kirjutanud? Millal kirjutasid oma esimese kirjatöö, mis suurendas su pangakontot? Millal viimase? Kas sul on portfoolio tehtud töödega? Kellele sa oled varem kirjutanud? Millistes kanalites on sinu kirjatöid avaldatud või oled seda ise teinud?


Millised teemad on sinu jaoks huvitavad?

Mis tunnid sulle koolis meeldisid? Kas sa tead, kuidas paigaldatakse tänavakivi? Kas oled reisihull või toidugurmaan? Sisukujundus on su teine nimi? Pole taime, mida sa ei tunne? Oskad nimetada kohvisorti lõhnajärgi?


Milliseid projekte oled valmis kirjutama?

Mõtle eelmisele küsimuste rodule. Isegi, kui sa neist ühtegi ei tea ega tunne. Mida sa tahaksid osata? Mis teemad on sinu jaoks olulised ja vastavad samale küsimusele, kui sinu ‘MIKS’?


Kui palju sul on kirjutamiseks aega?

Kas sinu plaan on olla täiskohaga vabakutseline sisukirjutaja? Poole kohaga? Teise töö kõrvalt või hoopis lapsekasvatamise kõrvalt? On sul sellist aega, mil sa saad maha istuda, läpaka avada ja kirjutada?


Palju sul kirjutamiseks energiat on?

Kui kaua suudad sa järjest kirjutada? Nii vaimselt, kui füüsiliselt. Oled sa mõõtnud kui kaua sul kulub, et kirjutada kolm a4 lehekülge? Kas sa suudad järjest nii pikka teksti kirjutada? Äkki sa suudad lausa kakskümmend a4 kirjutada, ilma väsimust tundmata? Kas sa oskad keskenduda? Kui kaua sul aega võtab ‘kirjutamislainele’ jõudmiseks ja seal püsimiseks?


Kui palju oled sa valmis raha kulutama, et raha teenida?

Kas sul on vajalikud töövahendid – piisavalt võimas arvuti/sülearvuti, internetikiirus, töölaud, töötool, koht kirjutamiseks? Kuidas sa kliendini jõuad – koduleht, vahendid turundamiseks erinevatel platvormidel ja kanalites? On sul töö tegemiseks vaja tasulisi programme – pildi-ja videotöötlusprogrammid, SEO tööriistad, koolitused, kogukondade liikmelisus, jmt?

Mõned vabakutselise sisukirjutaja tööülesanded

  • Eeltöö. Kui tellija ei anna sulle palju sisendit töö kirjutamiseks, tuleb sul ennast vajadusel teemaga kurssi viia, teha märksõnade otsing, konkurendianalüüs, pealkirjade genereerimine, panna paika kirjatöö strateegia ja struktuur.
  • Klientidega suhtlemine, täiendavate küsimuste küsimine ja vajadusel soovituste andmine
  • Tähtaegade seadmine
  • Töö maksumuse hindamine
  • Kliendi hääle omandamine ja edasi andmine
  • Visuaalide loomine või leidmine sisu efektiivsemaks muutmiseks


Vabakutseline sisukirjutaja – head ja vead

Asukoht ei ole määrav

Sa võid tööd teha mistahes maailma paigast. Jah, vahel tahavad kliendid sinuga näost-näkku kohtuda. Vahel ajab asja ära videokohtumine. Seega – Alaskast Uus-Meremaani, Tuneesiast Hawaii või Abruka saareni – valik on sinu. Kus iganes sa oma aega siin planeedil veedad. Kui kosmosereisid saavad uueks normaalsuseks, siis ka seal oleks põnev sisu luua. Peaasi, et sul on töökorras arvuti ja hea interneti ühendus 🙂

Sa ei ole hommiku inimene? Pole probleemi.

Samamoodi nagu asukoht, ei ole ka kellaaeg, millal sa kirjutad, määrav.
Muidugi ole ettevaatlik, et liigne laiskus maad ei võtaks. Ebaregulaarne unegraafik ja rutiini puudus osutuvad komistuskiviks nii mõnelegi algajale vabakutselisele.

Tahad vahel puhata ja mängida?

Ei juhtu midagi, kui sa mõni päev lõdvemalt võtad. Eriti nendel päevadel või perioodidel, kui kirjaniku blokk sind kimbutab. Tõmba ennast diivanile kerra ja vaata Netflixist lemmik sarja. Kui sulle ei meeldi televiisori ees “aja surnuks löömine”, mine jalutama. Loe raamatut. Võta ette mõni peen retsept ja cook your heart out.
Eesmärk on, et sa leiaksid viisi enda pingete maandamiseks.
Järgmine päev asu jälle tööle.

  • PS! Soovitan seda lemmiksarja vaadata kirjutaja pilguga. Pööra tähelepanu sündmustikule, mida produtsent läbi näitlejate räägib. Jalutades jälgi, mis su ümber toimub. Ammuta inspiratsiooni elust enesest.
  • Veel üks PS! Ära jää halliks hiireks. Võta endale aega inimestega suhelda.
    Meil on siiski sisemine karjainstinkt – vajame kaaslasi ja suhtlemist enda ellu. Olla kogukonna liige kosutab hinge ja aitab maandada stressi. (Naine, kes sa seda praegu loed – ripsmetušši kehtivusaeg on ca 6 kuud. Ära lase sellel halvaks minna 🙂 )

Vabakutseline sisukirjutaja ja vastutus.

Hoia töö valmimiseks määratud tähtajast kinni. Sellest sõltub sinu ja sinu ettevõtte maine. Muidugi ka tuleviku sissetulek. Kui töö tellijaks on agentuur, on ka tema maine joonel, sest suure tõenäosusega on ta sinuga kokkulepitud kuupäevad ka lõppkliendiga kooskõlastanud.

Tähtaegadest kinni pidamine on alus pikaaegseks koostööks. Sinu väärtus kirjutajana kasvab. Arenda enesedistsipliini. See tunne, kui sa tead, et midagi on tegemata või poolik on üsnagi närvesööv ja stressi tekitav. Lisaks on kiirustades kirjutatud tööd ebakvaliteetsed. Proovi jätta endale nii palju hingamisruumi, et kirjatöö lõpetamise ja keelelise korrektuuri teostamise vahe oleks 12-24h. Seda juhul, kui sul ei ole keeletoimetajat. Siis jäta endale veel kolm tundi ning loe töö endale valjul häälel ette. Nii mõnigi apsakas, mille aju vaikselt lugedes õigeks parandab, tuleb sellisel moel välja.

Vabakutseline sisukirjutaja majandab ise.

Vabakutselise sisukirjutajana on oluline mõista, et kui sa ei kirjuta, ei suurene ka numbrid sinu ettevõtte pangakontol. Kui see sulle sobib, siis on kõik hästi. Muidugi sa tead, et maksud vajavad maksmist ja see ei juhtu iseenesest, eks?

Vabakutselise sisukirjutajana saad sa ise valida, kellele kirjutad. Mis on teemad millest tahad kirjutad ja kui palju töid sa vastu võtad. EKs ikka selleks, et kirjutada tekste, milles on hinge, kirge , loomingulisust ja sügavust.

Kirjutamiseni,
Anna-Liisa




Jaga seda postitust: